Tesztek     Blog     Kapcsolat     Vásárlás     Szerviz     

Gyermekülés a saját tapasztalataim alapján.

2025.02.10.

Kerékpáros gyermekülésA kerékpározás nemcsak kiváló közlekedési forma, hanem fantasztikus családi élmény is lehet. Sokan szeretnék a gyermeküket is bevonni ebbe a tevékenységbe, de fontos, hogy ezt biztonságosan és kényelmesen tegyük. Ahhoz pedig, hogy ez megvalósuljon több dolognak is össze kell állnia, mert egy jó gyermekülés önmagában nem elegendő. Az elmúlt időszakban nagyon sokszor találtam magam szembe olyan vásárlóval, akinek megváltozott az élethelyzete annak köszönhetően, hogy egy kisbabával gyarapodott a családi létszámuk. Ehhez a körülményhez alkalmazkodva szeretnék folytatni eddigi aktív életüket, természetesen a csöppséggel együtt. Ilyenkor aztán kezdetét veszi a kérdésáradat a párok között. Ki vigye a gyereket, előre, vagy hátulra szerelhető gyerekülés a megfelelő, stb. Mivel én magam is hasonló cipőben járok, két kicsi lány boldog apukájaként, így arra gondoltam, megosztom a tapasztalataimat ebben a témában, hátha segítséget nyújt a bringázni vágyó szülők számára.

Gyermekek előtt a bringázás számomra egyet jelentett a természetben való tekeréssel, hegyek, erdők, egyszóval a mountain bike volt az én kategóriám, amivel a párom is tudott azonosulni, így mindkettőnk kedvenc szabadidős tevékenysége ez lett. Az aszfalton való biciklizés valahogy soha nem csábított igazán, pedig az elmúlt időben szép számmal fordult meg nálam tesztelésre ilyen stílusú kerékpár, de valahogy ennek ellenére sem kaptam kedvet hozzá. Aztán megérkezett az első gyermek, és amikor már elérte azt a kort, hogy gyermekülésben stabilan szállítható lett, azonnal éltünk is a lehetőséggel. Mivel a párom nem érezte olyan magabiztosnak magát a nyeregben a hosszabb kihagyásnak köszönhetően, így felpattintottam egy konzolos (vázra rögzíthető) gyermekülést az MTB bringámra és nekivágtunk az aszfaltnak. Igen, az aszfaltnak, mert senki nem akarja egy egyéves baba lelkét szétrázni az erdei terepen. Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom nem éreztem jól magam, de szerintem a gyermek sem…

Az MTB kerékpáron esetlenül állt a gyerekülés és nem optikailag, hanem funkcionálisan. Nem volt elég, hogy a vázkialakítás miatt előre lejtett az ülőlap, aminek köszönhetően a gyerek folyamatosan csúszott rá a hátamra, de még eleve közel is ült hozzám, így amikor nem azzal volt elfoglalva, hogy nekem nyomódjon, akkor sem látott szinte semmit a környezetből. Mivel mindkettőnknek hasonló felépítésű kerékpárja volt, így az sem lett volna megoldás, hogy az ő bringájára szereljük át az ülést. Be kellett látni, hogy elérkezett a kerékpárcsere ideje, amit eleinte mindketten fájdalmasan éltünk meg.

Ekkortájt futott be hozzám egy Trek Dual Sport 3 Gen 4-es cross kerékpár, tesztelésre. Valójában itt a hangsúly nem a Trek-en van, hanem a cross kerékpáron. A felépítéséből adódóan ez a műfaj jóval „gyerekülés barátabb”, mint az általam addig használt MTB bringa. Itt már biztosra mentem és felszereltem egy csomagtartót, amelyre ahhoz kitalált gyermekülést illesztettem. Láss csodát! A gyerek megfelelő távolságban ült és tökéletes vízszintben. Így már látnivaló is akadt számára, mert korrekt távolságban helyezkedett el a hátamtól. Azóta kijött a Trek Dual Sport Gen 5, ami nagyon betalált nálam, így a gyerekülés és csomagtartó átkerült arra, de ez egy másik történet.

A folytatásban érkezett még egy picúr leányzó hozzánk, így már Anya sem úszta meg a bringázásokat anélkül, hogy egy „kis csomagot” ne kellene magával vinnie hátul. Az ő esetében már nem kísérleteztünk, tanultunk az első gyereknél végigjárt leckéből, így a női MTB is ment a háztól. A váltás igen élesre sikeredett, mert míg én a mountain bike-ról egy cross bringára váltottam, addig Anya egyenesen a trekking kategóriánál kötött ki és milyen jól tette! A gyötrődés persze esetében is sokáig tartott, kipróbált több stílusú és típusú kerékpárt addig, amíg eljutatott egy alacsony átlépésű vázzal készült Hercules Tourer bringáig. A női hiúság azért nála is keményen dolgozott. Jöttek a nem vagyok én olyan öreg, hogy ilyen bringával járjak sportkerékpár helyett és a többi a hülyeség, aztán a funkció és a használhatóság és az élmény pillanatok alatt felülírt mindent.
A vázkialakítás miatt nem okoz problémát, ha a gyerek ott csücsül hátul, mert láblendítés nélkül át tud lépni a vázon. Nem okoz gondot, ha meg kell állni egy kereszteződésben, vagy gyalogátkelőhelyen. Haladni meg egyesen mennyei (ahogy fogalmaz), mert egyenes háttal tud ülni a nyeregben, aminek köszönhetően nem fárasztják úgy a kilométerek.

Ezeket azért írtam le, mert ha valaki most tart ott időben, hogy elkezdene kerékpározni a családdal, pici gyerekkel és ehhez a szabadidős tevékenységhez keres magának bringát, akkor mindenképp vegye figyelembe a körülményeket és azok szerint válasszon magának új kétkerekűt, mert nagyon sok múlik rajta. Azok pedig, akik meglévő kerékpárra szeretnék szerelni a gyerekülést elképzelhető, hogy szembe találják magukat azokkal a problémákkal, amelyekkel mi is küzdöttünk, persze bringafajtától függően.

Kíváncsiságból azért megkérdeztem a mesterséges intelligenciát is a témában, aki az alábbiakat válaszolta:

Milyen kerékpárt érdemes választani?

Nem minden kerékpár alkalmas gyermekülés rögzítésére, ezért érdemes átgondolni, milyen típus felel meg legjobban az igényeinknek.

  • Trekking vagy városi kerékpár – Ezek a modellek a legjobbak gyermekülés rögzítésére, mivel stabil vázszerkezetük van, és az egyenes üléshelyzet kényelmes a szülő számára.
  • Mountain bike (MTB) – Bár használható, a hátsó felfüggesztéses (fully) modellek esetén problémás lehet a rögzítés. A merevfarú (hardtail) MTB-k jobb választást jelentenek, de típustól függően rengeteg kompromisszummal járhat használatuk
  • Elektromos rásegítésű kerékpár – Kényelmes és nagyobb teherbírású, de a gyermekülés plusz súlyát figyelembe kell venni a stabilitás megőrzése érdekében.

A gyermekülések típusai. A megfelelő ülés kiválasztása a gyermek életkorától és súlyától függ. Három fő típust különböztetünk meg:

1. Elöl rögzíthető gyermekülés

  • Általában a kormányra vagy a vázra szerelhető.
  • 9-15 kg-os gyermekek számára alkalmas.
  • Előnye, hogy a szülő jobban látja a gyermeket, és a kicsi is élvezheti az utazás élményét.
  • Hátránya, hogy korlátozhatja a kormányzást és a pedálozást.

2. Hátsó gyermekülés

  • A vázra vagy a csomagtartóra szerelhető.
  • 9-22 kg-os gyermekek számára megfelelő.
  • Kényelmesebb hosszabb utakon, mivel nagyobb stabilitást biztosít.
  • Tartalmaz biztonsági övet, lábtartót és háttámlát.

3. Gyermek utánfutó

  • Stabil és kényelmes, főleg hosszabb utakra és két gyermek szállítására alkalmas.
  • Védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen.
  • A legnagyobb biztonságot nyújtja, mivel alacsonyan helyezkedik el és jól látható.

Biztonsági szempontok

A gyermekülés használatakor az alábbi biztonsági előírásokat mindig be kell tartani:

  • Bukósisak használata – Nem csak a szülőnek, hanem a gyermeknek is elengedhetetlen.
  • Megfelelő rögzítés – Az ülést szorosan és biztonságosan kell a kerékpárhoz rögzíteni.
  • Lábtartók és biztonsági övek – Ezek megakadályozzák a gyermek kiesését és a lábak becsípődését a küllők közé.
  • A kerékpár stabilitása álló helyzetben – Ajánlott stabil, vagy dupla kitámasztót használni.
  • Megfelelő fényvisszaverők és világítás – Fontos, hogy a kerékpár és az utánfutó jól látható legyen más közlekedők számára.

Összegzés

A kerékpáros gyermekülések nagyszerű lehetőséget nyújtanak arra, hogy a gyerekekkel együtt élvezhessük a bringázás örömét. A megfelelő kerékpár és gyermekülés kiválasztása, valamint a biztonsági szabályok betartása kulcsfontosságú a biztonságos és élvezetes közös utazások érdekében. Ha bizonytalan vagy a választásban, érdemes szakértői segítséget kérni, és kipróbálni többféle megoldást is.

Ti milyen kerékpárt használtok gyermeküléssel? Osszátok meg velünk a tapasztalataitokat a kommentekben!

 

2025.02.10. Q1 KERÉKPÁRSZALON, Csaba

Kapcsolat

 

Cím: 4400 Nyíregyháza, Bethlen Gábor utca 57. 

 

Telefon: +36 30 233 4808 

 

E-mail: q1kerekparszalon@gmail.com

 

 

Instagram      TikTok      Google cégem

 
 
 
 
 
 
 

Közösségi oldalak